Metodologija naučno-istraživačkog rada
sa osnovama statistike i obradom podataka u IBM SPSS-u
Autori, polaze od stave da je istraživanje važno shvatiti kao sistematski, kriticki, kontrolisani i ponovljivi proces sticanja novih znanja, neophodnih za identifikovanje, određivanje i rešavanje naucnih (teorijskih i empirijskih) problema. Da je potrebno da istrazivanje bude sistematično, tj. da poseduje dobru uređenost istrazivanja, zarad obezbeđivanja prirodnog i logičnog sleda njegovog procesa, da to bude kontrolisano sprovođenje u što je moguće bolje nadziranim uslovima kako bi se isključile nekontrolisane i alternativne mogućnosti. Da se istraživaci nauče da budu kritični, tj. da sva važna tvrđenja o pojavama, procesima, odnosima, svojstvima u oblasti koju proučavaju moraju ozbiljno, iskreno i strogo procenjivati, proveravati i obrazlagati odgovarajucim relevantnim i validnim evidencionim dokazima.
Veoma je važno da istraživači razumeju da sistematsko proučavanje nije moguće bez primene objektivnih instrumenata za prikupljanje, obradu i analizu podataka i bez primene naučnih metoda za izvođenje zaključaka, pravilnosti i zakonitosti o svojstvima predmeta istraživanja. Ovo prakticno znači da je sva sistematska naučna proučavanja potrebno unapred planirati i projektovati, odnosno da se u jednom operativnom i planskom dokumentu, nazvanom Predlog istraživanja, unapred osmisli način sticanja naučnog saznanja, koje će predstavljati logički strukturiranu celinu, racionalnih i svrsishodnih, međusobno saglasnih i funkcionalno povezanih stavova, sudova i zaključaka o predmetu koji se istražuje.
Rešavanje kritičnih, kompleksnih problema i ujedno podsticanje mladih istraživača da na jednom mestu nađu sve neophodne informacije, definisane principe, sistemske pristupe i kompleksne metodologije naučno-istraživačkog rada, potkrepili smo i podržali sa osnovama statistike i najvažnije, vodećom i najboljom praksom obrade podataka korišćenjem IBM SPSS-a. Obezbedili smo jednostavan, konzistentan, integrativan i logicki pristup koji sledi logički niz od sledećih koraka, koji ujedno čine i osnovna poglavlja knjige: definisanje i izbor istrazivanja – dizajniranje predloga za istraživanje – pregled literature – koncepte filozofije istraživanja, paradigmi i istraživačkih pristupa – metodološki izbori, strateške metode i vremenski horizonti istraživanja – kreiranje baze podataka, osnovne statističke analize i korišćenje IBM SPSS-a – principi analize, evaluacije i sinteze istraživanja – etički standardi, originalnost i kontrola plagijata, i, na kraju, – baze podataka, standarde, profesionalizam i koriscenje refrenci.
Knjiga je vise pisana kao prakticno uputstvo koje pokriva relevantne i validne oblasti procesa istraživanja. Teorijski koncepti i pristupi su korišćeni samo tamo gde je bilo neophodno da se ukaže na razlike i neslaganja u tumacenju procesa istraživanja, s jedne, i razvoj istraživačkih filozofija, pristupa i istraživačkih paradigmi, s druge strane. Teorijski pristupi, modeli i razlike u metodologiji istraživanja date su u referencama koje su navedene nakon svakog naslova. Kompleksni i komplikovani istraživacki pristupi i metodološki principi objasnjavani su i pisani jednostavnim i razumljivim stilom uz mnoštvo saveta, preporuka i primera koji treba da Vam pomognu da odredite sebe u izboru teme, definisanju ciljeva istraživanja, postavljanju istraživačke metodologije, u proučavanju i pisanju pregleda literature, kreiranju baza podataka, te analizi, evaluciji i sintezi dobijenih rezultata.
Radujemo se da će knjiga svojom logičnom strukturom poglavlja, precizno objašnjenim pojmovima i terminima metodologije istraživanja, mnoštvom saveta, primera i sugestija, koje su uvek posmatrane iz tri ugla, i to naučno-istraživačke paradigme, osnova statističke analize i obrade podataka upotrebom SPSS-a, biti pouzdan vodić i podrška za postizanje vrhunskih i originalnih rezultata istraživanja. Taj pristup podrzan je s najnovijim i ,,živim” linkovima preko kojih možete da uradite benčmark i da vidite šta i kako se rade ista ili slična istraživanja u svetu.
Mudrost malih koraka
Upravljanje malim biznisima
Knjiga, pred Vama, pruža sistemski pristup u razumevanju biznisa u strateškom, taktičkom i operativnom planu. Sadržaj je koncipiran tako da Vam pomogne: prvo, da odredite sebe i testirate sopstvene sposobnosti i veštine koje posedujete kao individua i preduzetnik; drugo, da razumete i naučite šta su osnovne menadžment funkcije, kao sto su, marketing, finansije, upravljanje ljudskim resursima i operacioni menadzment i kakav je njihov praktičan značaj za vođenje i upravljanje biznisom; treće, da prepoznate osnovne faktore i uticaje iz poslovnog okruženja koji utiču na rad i poslovanje preduzeća, i na kraju, da definišete osnovne strateške pravce razvoja preduzeća, definisanjem, misije i vizije razvoja, poslovne ciljeve, primenom SMART pristupa, i posebno, da vremenski odredite poslovanje preduzeća na kratak, srednji i buduci rok. Razumevanje gore navedenih oblasti i ovladavanje osnovnim principima i menadžment tehnikama je preduslova za uspešan start, razvoj i rast preduzeća.
Nudimo Vam jednostavan i lak put, bez rizika, i bez novčanih i drugih gubitaka da postepeno testirate svoje ideje, proveravate praktične aspekte vaseg biznisa i da kompletnu ideju uobličite u gotov Biznis plan. U realizaciji bilo koje biznis ideje izrada biznis plana je verovatno najvažniji i nesumnjivo osnovni i početni korak. Od kvaliteta izrade, pažljivosti i celovitog pristupa svakom detalju koji utiče na Vaš biznis, verovatno će, zavisiti i budućnost i praktičan učinak Vašeg poduhvata.
Zašto je taj učinak toliko važan? Po prvi put pokušavate da sagledate sve elemente Vašeg biznisa, zajedno s novčanim i drugim efektima na dugi i kratki rok, uz precizno određenje Vaše pozicije, ciljeva i ukupne poslovne i životne strategije, i to sve, na jednom mestu – pravni i organizacioni oblik Vašeg preduzeća; početni kapital i ostale izvore finansiranja; lokaciju preduzeća, mesto za rad, proizvodne i prodajne objekte; izbor ljudi, saradnika i ostalih zaposlenih; definisanje proizvoda; izbor i način marketinške promocije proizvoda, do toga kako i na koji način preživeti kada ponestane gotovog novca, kada oni što su trebali da plate ne plate, kako izdržati pritisak i obaveze prema onim od kojih ste Vi pozajmili novac, i posebno kako regovati na prevare, ucene, i sopstvena razočarenja? Jednom, kada ga završite plan će biti Vaš vodič, poput mape i kompasa, u težnji da ostvarite projektovane ideje i zamisli.
Upamtite, najveći ulog u Vašem biznisu ste Vi – Vaša ličnost i karakter, Vaše iskustvo i znanje, Vaš profesionalizam i umešnost komuniciranja s drugim, Vaše verovanje, postojanost i istrajnost na Vašoj zamisli, ideji i konceptu. Ocena i razmatranje osnovnih faktora u Vašem biznisu pokazaće Vam, rigozozno, sve Vaše vrline i manjkavosti, posebno nedostatk i pomanjkanje znanja iz oblasti menadžmenta, finansija, marketinga i računovodstva. Činjenica da ćete se tokom izrade biznis plana sučiti sa samim sobom jeste jedan od najvažnijih razloga zašto treba da prođete taj proces samopreispitivanja pre konačne odluke – Da, ja želim da otpočnem i da vodim taj biznis!
U knjizi ćete naći sve najznačajnije principe, modele i tehnike koji će Vam pomoci da upravljate malim, velikim i složenim biznis sistemima. Puno srece uz našu knjigu i mudrost korišćenja malih koraka. Svako dobro.
Priručnik o strateškom planiranju
Strategic Planning Guidebook 3rd edition
Priručnik o strateškom planiranju je metodološko sredstvo za izradu strateških planova i dugoročnih projekcija. Cilj Priručnika jeste da dâ prikaz glavnih oblasti strateškog menadžmenta, kao i da objasni ključne faze strateškog planiranja. U priručniku se obrađuje sledeće teme:
- decentralizacija donošenja odluka;
- kako učiniti osnovne oblasti menadžmenta, kao što su upravljanje ljudima, aktivnostima, resursima i informacijama, sastavnim delom operativnog i strateškog menadžmenta;
- poboljšanje i unapređenje saradnje i koordinacije između sektora i odeljenja organizacije;
- poboljšanje i unapređenje saradnje i koordinacije na horizontalnoj ravni (saradnja između različitih funkcija);
- potpuno prihvatanje formule po kojoj prioritetni ciljevi i zadaci imaju prednost u raspodeli finansijskih sredstava, odnosno po se kojoj programi i rizici označeni kao visoko uticajni nalaze na vrhu liste stavki za raspodelu resursa naspram oblasti rada čiji je uticaj ocenjen kao srednji ili nizak;
- definisanje dugoročnih prioriteta i potreba na efikasan i delotvoran način primenom raznih vrsta analiza i tehnika.
U tom smislu, sve zainteresovane strane, a naročito one uključene u strateško planiranje, treba svakodnevno da koriste Priručnik kao svoju obaveznu literaturu. Priručnik treba da predstavlja osnovu za obuku svih zainteresovanih strana, unutar i van organizacije, koje učestvuju u definisanju vizije i misije organizacije, te izradi dugoročnih strateških planova i, što je najvažnije, formulisanju načina realizacije tih planova. Priručnik takođe treba pomogne zainteresovanim stranama i partnerskim organizacijama da unaprede svoju saradnju korišćenjem nekog od opisanih metoda ili instrumenata strateškog planiranja.
Priručnik uvodi nov pristup merenju faktora, analizi rizika, rangiranju i određivanju prioriteta tako što predviđa potkrepljenost svakog faktora, rizika ili prioriteta dokumentom, materijalom, sastankom, preporukom ili zakonom. Pored toga, uvodi evaluaciju kao najvažniju fazu u proceni svega što je sprovedeno ili planirano, ali nije završeno do kraja. Analiza i evaluacija su glavni preduslovi za primenu principa „pravo na grešku“, i jačaju poverenje u kulturu inoviranja, otvorenosti i učenja. Samo ta vrsta otvorenosti i spremnosti da uči omogućava organizaciji da kontinuirano poboljšava svoje poslovanje i učinak.
Priručnik je zasnovan na najnovijim dostignućima i praksi u oblasti strateškog menadžmenta i strateškog planiranja. Osnovni model planiranja obuhvata godišnji operativni model planiranja koji MUP već primenjuje, ali i elementarne principe Kaplan-Nortonovog metoda izbalansiranog bodovanja (Balanced Score Card) i modela izvrsnosti EFQM (2023).
Mali biznis
Osnove uspjeha
Priručnik ‘Mali Biznis – osnove uspjeha pripremljen je kao zajednički projekt između Komercijalne banke DD Tuzla i kompanije Meritum LTD iz Londona. U laganom i jednostavnom rukopisu naći ćete odgovore na sva Vaša pitanja koja se postavljaju tokom realizacije ideje o osnivanju malog preduzeća. Nudimo Vam jednostavan i lak put, bez rizika, bez novčanih i drugih gubitaka, da postepeno testirate svoje ideje, provjeravate praktične aspekte i da kompletnu ideju uobličite u biznis plan, koji je dat na kraju. Taj, klasični obrazac biznis plana možete sada da uradite korišćenjem digitalnog online biznis plana koje sada nudi poslobne banke.
Pre registracije, nudimo Vam siguran i bezbedan put da:
- Ocenite stanje na tržištu, potrebu i tražnju za Vašim proizvodima i uslugama, posebno da uporedite konkurente, njihove cene i prednosti,
- Testirate i ocjenite ekonomsku, pravnu, poslovnu i finansijsku valjanost Vašeg biznisa,
- Samerite Vase znanje, sposobnosti, strpljivost u razvijanju biznisa, posebno da proverite stav i podršku od strane porodice, posebno supruge, da pomognu, podrže i pripreme se na odricanja. Ako bilo koji od ta dva uslova nisu ispunjena, ne upištajite se u bilo kakvu ideju o započinjanju sopstvenog biznisa,
- Uradite preciznu analizu cene proizvoda, troškove i ukupne prihoda da bi ste mogli da uradite donju tačku rentabilnosti (break-even point), i
- Procenite koji pravni oblik poslovanja će te izabrati.
Osnovni delovi priručnika su:
- Uvod u korišćenje priručnika – objašnjenja i podsticaj,
- Prije nego što odpočnete,
- Biznis plan i planiranje u biznisu – osnove uspjeha,
- Promocija proizvoda,
- Registracija i pravni aspekti osnivanja preduzeca,
- Zapošljavanje i motivacija zaposlenih – najvažnija karika,
- Finansijski i drugi pokazatelji – mjerenje uspješnosti poslovanja, i
- Biznis plan.
Želimo Vam puno usjeha, sreće i zapamtite, što više potrošite rada, truda i vremena u izradi Vašeg biznis plana, smanićete rizike, ima ćete više uspjeha, posebno zadovoljstva u budućem poslovanju. Sretno i svako dobro.