- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Dugotrajni, ozbiljni i nepredvidivi efekti globalne krize traže racionalan i hitan izbor strateških opcija za preživaljavanje. To znači da se ozbiljno, sistemski i otvoreno preispitaju sve opcije u kojim preduzeće može da se nađe sa stanovišta svih inputa – izazova organizovanja procesa proizvodnje i posebno plasmana, kupovine, naplate i predvidjanja mogućeg ponašanja potencijalnih kupaca i potršača. U današnjem blogu objasnićemo vam nekoliko tehnika i jednostvanih modela, analiza i pristupa da sistemski, ozbiljno i bez odlaganja pristupite identifikaciji osnovnih problema s kojim se suočavate i šta da uradite da ih prevaziđete i otklonite. Neki od tih analiza, možda, će pomoci da održite preduzeće i da spremni dočekate bolja vremena.
Analiza preduzeća i biznis okruženja
Prvi zadatak u suočavanju s krizom jeste ocena stanja u preduzeću primenom jednostavne SWOT analize. Ime je dobijeno od englesnih reči i analize osnovnih faktora – unutrašnjih i spoljnih – koji utiču na poslovanje predezeća. To je jednosatvna, logična i veoma korisna metoda kojom se identifikuju dobre (S) i loše (W) strane preduzeća po svim oblastima poslovanja, menadžerskim funkcijama ili se odnose na tzv. proizvoden faktore poslovanja. Analiza koja se odnosi na SW se zove analiza unutrašnjih faktora preduzeća. Drugi deo, i u krizi, mozda, i značajniji deo analize je analiza spoljašnjih faktora u kojim preduzeće posluje, tj. sagledavanje dobrih šansi i mogućnosti (O), i posebno sagledavanje i ocena opasnosti (T) u biznis okruženju.
Nakon SWOT pokušajte da sagledate sve relativne faktore koje potiču iz okruženja i možete primeniti PESTEL analizu. Dakle, jednostvno, pokušajte da vidite šta i kako mogu odluke Vlade, banaka i druge institucije ili trendovi i aspiracije Vaših potrošača da utiču na Vaše preduzeće. Ime je dobijeno tako što treba da analizirate sledeće faktore: P- politički uticaji i posledice; E – ekonomski faktori; S – socijalni uticaji poput kretanja u društvu, moda, trendovi i kultura ponašanja; T – tehnološki faktori, poput ICT, Interneta, nove tehnologije, oprema i postrojenja; E – ekološki faktori zahtevi zaštite i kontrole životne sredine, i na kraju, L – pravni aspekti, regulisanje kontrola i zakoni.
Ukoliko imate problema i nikad niste čuli za tu vrstu analize – nemojte da odustanete, pokušajte da upitate one mlađe koji već rade kod Vas, oni će već naći načina da Vam pomognu. Upitajte ih, ili mi pišite i zajedno ćemo otkloniti nedoumice. Kad završite te dve analize pokušajte da prosto i logično razmišljate – šta da radite kad imate slabosti u preduzeću na okolnosti u kojim se nalazi zemlja, Vaše preduzeće i sektor ne nude dobru šansu i mogućnost. Dakle, pitanje je šta da se radi kad poslujete u uslovima mini – mini okolnosti. To je deo TOWS matrix analize koja treba da Vam pomogne da identifikujete izlaze iz krize i definisanje strategija za preživljavanje.
Input – autput analiza
Input – output model je racionalan i jednosatvan, i sad je vreme da se svi zaposleni upitaju za mišljenje, sugestije i identifikaciju mogućih ušteda i racionalizacija. To je možda i metod da prepoznate koga treba zadržati ili otpustiti u kontroli i smanjenju troškova. Takav pristup trebao bi da Vam obezbedi identifikaciju svih kritičnih oblasti poslovanja, definisanje prioriteta i specifične akcije u odnosu na sve faktore poslovanja, koji uključuju, otpuštanje zaposlenih, zatvranje pogona i prodaju zaliha i rezervi po diskauntnim cenama. To znači izradu strategije za preživljavanje i opstanak uz izradu kriznog biznis plana s preciznim budžetskim rashodima, identifikovanim novčanim tokovima i posebno, kako i na koji način servisirati prispele obaveze i potraživanja.
Posao i zadaci za poslovne funkcije
Rasprava i analiza svih menadžerskih funkcija, kao što su, Proizvodnja (smanjenje troškova, pronalaženje alternativnih snabdevača, kontrola kvaliteta i uvođenje jeftinijih materijala);Marketing (uštede u promociji, identifikacija trendova na tržištu i alternativnost izbora, precizne cenovne kalkulacije); Prodaja (analiza procene po regionima, potrošačima i proizvodima i iskazivanje trendova, te posebno osnovne primedbe, zamerke); (R & D (focus na unapređenje proizvoda uz pronalaženje alternativnih jeftinijih opcija); Finansije (focus na budžetskoj kontroli, smanjenju troškova, reprogramiranju dugova, prodaja udela firme ili pronalaženje potencijalnih partnera); Računovodstvo (da precizno identifikuju troškove i moguće uštede, da se tačno identifikuju mesta nastajanja troškova i njihovo smanjenje od najmanje 10 odsto u prvih šest meseci ove godine).
Prethodna rasprava i analiza treba da rezultira u efikasnom operativnom planu, ličnim zaduženjima i identifikovanju najbolje prakse i unapređenja. Rezultati i pomaci morali bi se u kriznim periodima pratiti redovno, što znači najmanje sedmično, na najvišem nivou, tj. Poslovodnom timu ili Kolegijumu direktora. Nakon toga, dobra praksa, uštede i predlozi, treba da se javno objave na oglasnoj tabli, da se prepozna i pohvali i nagrdi, ili da se lično kaže ‘hvala’ svim onim koji rade na unapređenju i pomaku, ma kako ono bilo malo. U pisanoj formi i povratnim informacijma treba da se obaveste svi zaposleni o stanju u preduzeću, teškoćama i pomacima oko prevazilaženja krize i tekućih problema.
Stategija preživljavanja – napor svih zaposlenih
Jedan od mogućih modela koji se mogu koristiti je Ansoffa matrica mogućih strategija, koja može da pomogne da kompanije izaberu optimalne strategije rasta i razvoja u odnosu na matričnu kombinaciju novih i postojecih proizvode s mogućnostima koje se nude na postojećim i novim tržištima. Videti, The Ansoff growth matrix,http://tutor2u.net/business/strategy/ansoff_matrix.htm. Moguće su četiri opcije i to: konsoldiacija na podstojećem tržištu (market penetration), razvoj novih proizvoda, razvoj i plasman proizvoda na novim tržištima, i diverzifikacija. Kriza ograničava izbor, posebno, zbog pada tražnje, otežane naplate, nestašice i visokih cene kredita i zajmova i bankrotstva velikog broja firmi.
Konsolidacije sopstvene pozicije na tržištu treba da Vam omogući obezbeđenje konkurentske pozicije, i preživljavanje, s postojećim proizvodima i na podstojećem tržištu. To znači da obezbedite sledeće: prvo, da održite postojeću poziciju i prisustvo na tržištu za postojeće proizvode i usluge, i to: ponudom proizvoda uz popuste i eventualne kreditne olakšice, samo za proverene i lojalne kupce i sve druge koji mogu da obezbede bankarske garancije plaćanja ili plaćanje unapred. Efikasniji servis prodaje i usluge uz limitirane troškove oglašavanja i promocija; drugo, da obezbedite prisustvo na tržištu i da razmotrite mogućnost smanjenja obima prodaje radi otežane naplate; treće, radikalni i agresivni nastup i obračunavanje s konkurentima nije proporučljiv jer podrazumeva cenovne popust, povoljniju ponudu i troškove oglašavanja i promocije; četvrto, to znači obazriv nastup bez velikih investicija i istraživanja tržišta i oglašavanja.
Strateške alternative, poput – lansiranje i promocija novih proizvoda, ekspanzija i plasmani na novim tržištima i diverzifikacija su za druga i povoljnija vremena.
Profesor Dr Miodrag IVANOVIC, Direktor i direktor akademskih programa
Meritum International – Beograd, London Zagreb
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.