- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Osnovni cilj bloga jeste da Vam pomogne u izradi Predloga istraživanja, postavljanjem mnoštva pitanja koja se odose na definisanje i izbor (1) naslova rada, (2) ciljeve i zadatke rada, (3) definisanje problema istraživanja, hipoteza i/ili istraživačkih pitanja, (4) sadržaj Predloga istraživanja, (5) rigoroznu proveru konzistentnosti, rigoroznosti i logičnosti u pisanju i definisanju predloga istraživanja.
Tokom pisanja Predloga istraživanja trebalo bi da imate u vidu sledeće izazove, koji su dati u nastavku, i da na svaki od njih pokušate da date precizan, validan i relevantna odgovor.
- Naslov rada, teze ili projekta
Istraživački rad, projekat ili disertacija treba da imaju kratak, efektan i fokusiran naslov koji odražava sadržaj, suštinu i koncept rada. Pritom, izbegavajte duge, komplikovane i široko definisane teme, posebno bez definisanja upitnih teza, radova i istraživanja. Izbor naslova treba da pokriva oblasti znanja u kojima je identifikovan gap, nejasnoća ili nerazumevanje. U praktičnom smislu, poželjni su radovi i istraživanja koja pokušavaju da reše praktične probleme i izazove. Kako god i šta kod da izaberete treba da nađete uporište u pregledu literature ili u već identifikovanim problemima u praksi.
- Opšti i posebni ciljevi i zadaci rada
Nakon definisanja naslova treba da definišete opšte i posebne ciljeve i nakon toga izvedene zadatke. Veoma je važno da prihvatite princip da su ciljevi i zadaci definisani u SMART pristupu, tj. da je svaki cilj – specifičan, merljiv, da se zasniva na postojećim teorijskim i praktričnim postavkama, da su merljivi i vremenski određeni. Imajte u vidu, da će se krajnji rezultati Vašeg istraživanja meriti realizacijom SMART ciljeva i zadataka.
- Definisanje hipoteza i/ili istraživačkih pitanja i/ili problema i proveravanje utemeljenosti
Teorijska i praktična valjanost rada i izbor metodologije istraživanja zavisiće od Vaših hipoteza i/ili istraživačkih pitanja. U vezi sa tim, veoma je važno da odgovorite pažljivo na sledeća pitanja:
- Da li su istraživačke hipoteze ispravno i jasno postavljene?
- Da li su postavljene hipoteze proverljive?
- Na koji način će biti proverene hipoteze koje ste postavili, posebno da li ste precizno definisali načine proveravanja hipoteza?
- Da li je problem istraživanja teorijski i praktično značajan i jasno postvaljen?
- Da li je značaj problema istraživanja jasno obrazložen?
- Da li su istraživačka pitanja ispravno postavljena?
- Da li su istraživačka pitanja takva da je za njih istraživanjem moguće naći validne odgovore?
Kao što vidite, u zavisnosti od toga šta želite da istražujete, iz koje oblasti i naučne discipline, suočićete se, odmah na početku sa dilemom, da li ćete rad zasnivati na hipotezama, ili istraživačkim pitanjima, ili rešavanju problema. Veoma je važno da zapamtite da bilo koji izbor treba da se zasniva na pregledu literature, dosadašnjim istraživanjima i analizi postojeće prakse.
- Predlog istraživanja, sadžaj i kontekst
Obično, sadžaj i kontekst Predloga istraživanja ima sledeću strukturu:
1. Naslov
2. Uvodne napomene ili beground istraživanja
3. Ciljevi i zadaci istraživanja
4. Pregled i analiza najznačajnije literature
5. Kontekst istraživanja i prethodna istraživanja
6. Predmet, problem i cilj istraživnja, istraživačka pitanja i hipoteze
7. Plan i metode prikupljanja, obrade i analize podataka – Metodologija istraživanja
7.1 Primarne i sekundarne metode prikupljanja podataka i informacija
7.2 Kvalitatitvne, kvantitativne ili mešovite metode analize i evaluacije
7.3 Metode sinteze i preporuke
8. Anticipirani rezultati ili proizvod istraživanja
9. Vremenski plan projekta – GANT chart , vremenski okviri, resursi, kritični koraci i alternativne strategije
10. Analiza rizika i metode prevazilaženja i ublažavanje poseledica
11. Popis literature korišćene za izradu Predloga istraživanja i
12. Zaključne napomene. Videti opširnije na: http://www.miodragivanovic.com/phd-research-proposal-content-and-structure/
5. Provera i testiranje validnosti i relevantnosti Predloga istraživanja
U poslednjoj i završnoj fazi, nakon završenog Predloga izraživanja, pokušajte da odgovorite na sledeća pitanja kako bi testirali konzistentnost i logičnost Vašeg istraživanja:
- Da li su hipoteze i istraživačka pitanja izvedeni iz pregleda literature i postojeće prakse?
- Da li je odeljak s Pregledom literature napisan kritički, sažeto i da li su uključena najnovija i globalna znanja i problemi vezani za Vaše istraživanje?
- Da li je predloženo istraživanje vezano s prethodnim, obavljenim i objavljenim istraživanjima, posebno, da li je ta veza jasna i očigledna?
- Da li su ključni termini upotrebljeni u formulacijama problema istraživanja, istraživačkih pitanja i hipoteza logički ispravno definisani?
- Da li je teorijski okvir istraživanja jasno postavljen?
- Da li je plan istraživanja jasno i dovoljno detaljno opisan sa stanovišta vremena, resursa i osnovnih faza izrade rada?
- Da li je izbor istraživačke strategije, tipa istraživanja jasno obrazložen?
- Da li je odabrani način istraživanja adekvatan za rešavanje postavljenog problema istraživanja, sticanje odgovora na postavljena istaživačka pitanja i postizanje postavljenih ciljeva istraživanja?
- Da li su populacija i uzorak jasno definisani?
- Da li je vrsta uzorka za istraživanje odgovarajuća?
- Da li su načini prikupljanja podataka jasno opisani?
- Da li su načini prikupljanja podataka relevantni i validni za rešavanje problema istraživanja, sticanjem odgovora na postavljena istraživačka pitanja i postizanje postavljenih ciljeva istraživanja?
- Da li su valjanost i pouzdanost prikupljanja podataka odgovarajući?
- Da li su za analizu podataka izabrane odgovarajuće tehnike i metodi?
- Da li je značajnost nalaza predloženog istraživanja vrlo verovatrna?
- Da li je povoljna opšta ocena kreativnosti i značaja predloženog istraživanja?
- Da li ste popunili etički plan istraživanja, posebno da li imate prihvatljive odgovore na pitanja koja su vezane za osetljive grupe ispitanika?
Ukoliko ste sposobni da odgovorite potvrdno na gore postavljena pitanja onda ste na dobrom putu da uradite istraživanje na adekvatan i naučno prihvatljiv način. Izrada Predloga istraživanja zajedno sa kompletiranjem anketnog lista za etička pitanja istraživanja, čine fuindmanetalni i najznačajniji okvir uspeha Vašeg istraživačkog posla. Ukoliko odredite istraživački okvir s preciznim fokusom i metodama istraživanja onda ste obezbedili uslove za ozbiljno istraživanje koje će Vam doneti uživanje tokom rada i naučni rezultat.
Zaključne napomene
Predlog istraživanja i rigorozna provera konzistentnosti, integrativnosti i logičke povezanosti između osnovnih sadržaja Predloga istraživanja je osnova uspeha istraživanja na bilo kom nivou. Ukoliko imate relevantne i validne odgovore, na datu listu pitanja, na samom startu istraživanja, otklonićete mnoge nedoumice i lutanja tokom samog procesa istraživanja.
Reference:
- Ristić., Ž. (2011) Kvantitativna, kva, available at litativna i mešovita istraživanja. Metodoloćki aspekti. Ramicom. Novi Sad.
- Ristić., Ž. (2016) Objedinjavanje kvantitativnih i kvalitativnih istraživanja. ECPD. Beograd.
- Saunders., M., Lewis., P., Thornhill., A. (2007) Research Methods for Business Studies. FT & Prentice Hall. London.
- Ivanovic., M. (2021) PhD Research Proposal – Content and structure, available at http://www.miodragivanovic.com/phd-research-proposal-content-and-structure/[Accessed, 14 January 2021]
- Ivanovic., M. (2021) Model izrade naučnih radova i originalna istraživanja http://www.miodragivanovic.com/model-izrade-naucnih-radova-i-originalna-istrazivanja/ [Accessed, 14 January 2021]
Profesor dr Miodrag S. IVANOVIĆ
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.