- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Najcesca tema mog bloga je kriza, mozda, zato sto zivim i radim u Engleskoj, Uporno, pisem, objasnjavam i opominjem na razmere i posledice krize kapitalaizma. Tako, na primer, u Engleskoj, nakon vise od 2 miliona nezaposlenih, 59 odsto pada proizvodnje automobile u odnosu na proslu godinu, i vise od 75 000 izgubljenih kuca zbog nemogucnosti placanja interesa na pozajmljeni novac za kupovinu kuca. Razmere krize se nastavljaju uprkos toga sto je Banka Engleske, smanjila intersnu stopu na najnizi nivo u poslednjih 316 godina, od svega 0.50 odsto, Vlada je smanjila nivo PDV sa 17.5 na 15 odsto, i investirala u ekonomiju vise od 700 milijardi funti za podrsku proizvodnje i izlazak iz recesije. Situacija je sve losija! Nema promena i napretka. Niko se ne usudjuje da pravi prognoze, i jos ne znamo da li smo dotakli dno krize. U USA kriza je sokantna po razerama i posledicama. Stopa drustvenog proizvoda, u odnosu na proslu godinu, niza je za 6.1 odsto. Parkovi, napustane i zapustane industrijske zone i siromasni regioni, vec se pune s beskucnicima koji zive u, i na brzinu podignutim izletnickim satorima. U Africi, u pojedinim zemljama, dnevno, vise od hiljade zaposlenih gube posao.
Na krizu se reaguje na razlicite nacine. U mnogim zemljama se ignorise, poput Srbije, bez adekvatnog i sistemskog pristupa, osim sto se ponovo pozajmio novac od IMF. Za razliku od toga u Japanu je jedna fabrika za proizvodnju celika, koja se suocila sa smanjenom traznjoim proizvoda is osnovnog arazmana, brzo i gotovo preko noci, reorganizovala da bi sacuvala zaposlene, identifikovala traznju na trzistu, preorjentisala je proizvodnju, i sad proizvodi salatu. Pogledajte slucaj na, htpp://news.bbc.co.uk/1/hi/business/7953595.stm
Ta vrsta fleksibilnosti ne postoze se preko noci. Ocigledno je da je kompletan program uradjen kao alternativno resenje davno pre recesije. U vezi s tim, zelim da Vam prenesem jasnu i jednostavnu poruku – krize se ne moze preziveti bez strateskog i fundamentalno novog nacina razmiljanja i pristuipa.
Deset nacina za prevazilazenje i eliminisanje uticaja krize
Zelim da s Vama – Meritumovcima, podelim 10 saveta koje je, moj kolega, Andrew Francis (2009) Alumni Magazine, s Biznis skole s Univerziteta u Hertfordshire, preporucio u casopsiu koji je namenjen svim bivsim studentima, lokalnim biznisima i lokalnoj zajednici. Saveti su predefinisani, prilagodjeni nasim prostorima, nasim naravima. Preporuke su sledece:
- Plan je neophodnost, obaveza i duznost svakog odgovornog coveka, posebno preduzeca, posebno u teskim vremenima. Kako i na koji nacin da ostvarite svoje zacrtane ciljeve posebno u recesiji? Nije dovoljno da ih imate u glavi. Razgovarajte sa zaposlenim, prijateljima i biznis partnerima stavite to na papir i upoznajte sve zaposlene – kako i na koji nacin ce na njih uticati kriza i sta su moguce alternative za Vas, biznis i njih pojedinacno. Upravljanje po osnovu plana i upravljanje po osnovu SMART definisanih ciljeva je jedina opcija za racionalno ponasanje.
- Plan B je odgovor i alternativa za situaciju, ‘u slucaju’, za nesto nepredvidjeno, neocekivano i sto smo podcenili.
- Investirajte u sebe sada i bez odlaganja, i to je mozda najsigurnija investicija na kratak i na dugi rok! Da li cete da dovrsite svoje ispite na fakultetu, da izaberete ILM menadzment program, ili da otvorite novo i svoje malo preduzece ili agenciju, ili da nadomestite prazninu ili manjakvost zbog kojeg je poslodavas odlucio da Vam ponudi otkaz, sto god, … to bi mogla da bude investicija koja ce da promeni Vas zivot.
- Poboljsajte i unapredite svoj CV je nesto sto je vazno i sto ce Vam pomoci da prezivite krizu, bilo da to postignete novom kvalifikacijom, unapredjenjem vestina i sposobnosti, ili da se soposobite da ste fleksibilni i da posedujete multivarijantne vestine i sposobnost da obavljate 2 ili 3 razlicita posla, u isto vreme.
- Odrzavajte i brinite o dugorocnim investicijama u situaciji koja je teska i depresivna i ne vidi se kraj. Recesija i krize prolaze, obicno, nakon 2 ili najvise tri godine. Zato vodite racuna da casuvate i odrzite dugorocne investicije od 10, 20 ili 30 godina. Dakle, razmisljajte na dugi rok i nemojte da gubite vreme, energiju i da se sekirate za ono sto traje kratko sa svim posleicama.
- Ponasajte se kao preduzetnik i innovator jer, zapamtite, velike krize i velike depresije su i velika sansa za radikalnost i nov nacin razmisljanja ‘izvan kutije’. Preduzetnicki duh, pozitivna energija i spremnost da se radi svaki i ‘najgori’ posao na svetu su mera karaktera i integriteta onih najjacih.
- Stegnite svoj kais posebno ako ste pogodjeni krizom. Napravite cash flow – priliv i odliv kesa, i ponasajte se spram mogucnosti. Objasnite to onim koji to nerazumeju, posebno onim koje volite i koji su mladi i neiskusni. Analizirajte svoje troskove i pokusajte da stedite. Sansa za bilo kakav manevar i snalazenje, podrazumeva da imate reserve da pokrijete sve troskove Vas i Vase familije za najmanje tri meseca. Za biznis, najmanje sest meseci, i to tako da kes racunate tako da sve impute i troskove Vase firme, povecate za 60 odsto a da sve prilive i prodaje smanjte za 40 odsto.
- Trosite manje – kupujte on-line je opcija u kriznim vremenima, posebno, kad Vam nude bilo kakav popust, povracaj novca ili odlozeno placanje koristenjem kreditne kartice.
- Preispitajte svoje veze, kontakte i partnere – trazite sve moguce opcije, mogucnosti za prezivljavanje. Ta vrsta aktivnosti podrazumeva da realno i bez blefiranja pristupite i razgovarate s onim koje ste odabrali. U najtezim vremenima se testiraju biznis partneri i grade prijateljstva za citav zivot.
- Nemoj da pravite paniku – lep i tezak pristup za provodjenje. Birajte i donosite svoje odluke i opcije obazrivo i mudro. Vagajte i konsultujte se s onim kojim verujete i koji se ne, najcesce, ne slazu s Vama. Ne reagujete i ne donosite odluke na brzinu. Ne zurite, tragajte i trazite opcije. Kad ih identifikujete sprovodite ih sigurno i bez odlaganja.
Deset saveta su jednostavn i logican pristup, prosto alat da Vas opomene i da Vam pomogne. Primenjujte ih i prilagodjavajte konkretnoj i samo Vasoj situaciji. Javite nam se da podelimo iskustvo – da ih doterujemo i razmenjujemo i da s malo vise mira izadjemo iz krize koja ce biti duga, sokantna i najteza u poslednjih stotinka godina.
Profesor Dr Miodrag IVANOVIC, London, Beograd i Zagreb
Direktor Merituma i director akademskih programa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.