- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Mudrost življenja, zadovoljstvo i lična sreća, svakog od nas ponaosob, i posebno lep osećaj onih koji žive s nama u porodici, na poslu, i naši prijatelji, druge strane, dve su mere našeg življenja. Otuda pitanje, šta je recept sreće i kvalitetnog života, zakupljali su pažnju mnoguh umnih ljudi. Nedavno sam, pripremajući se za uvodno predavanje, na mom koledžu, pročitao Cherie Carter – Scot pravila življenja, koje možete da pročitate na linku www.businessballs.com/rulesoflife.htm. Dopali su mi se principi i hteo bih da ih podelim s Vama, i da Vas ponovo upitam šta Vi mislite, i da Vas ohrabrim da pošaljete komentar i stav – koji od navedenih principa je za Vas bio najteži i s kojim, još, se nosite i borite?
Prvo pravilo – Telo (stas, figuru ili oblik) ćete dobiti (You will receive a body) činom rođenja, nasleđenog genetskog koda, i kombinacijama, na koje niste mogli uticati, i tu ne može ništa da se učini, bez obzira da li ga volite ili mrzite. Dakle, racionalna opcija je da ga prihvatite, i da se pomirite. Upamtite: ono što se se ceni i što vredi je u Vama!
Drugo pravilo – konstantno ćete se suočavati s lekcijama učenja (You will be presented with lessons), po meri zakonite logike da je život stalan proces učenja, tako da svaki dan je lepa šansa i prilika da nešto naučite. Te lekcije življenja, posebno one koje su specifične za Vas same, je ’ključ otkrivanja, pronalaženja i ispunjavanja Vas samih, posebno onoga što je važno i relevantno za Vas i Vaš život’.
Treće pravilo – U životu ne postoje grešake već samo lekcije učenja (There are no mistakes, only lessons), koje bi trebale da doprinesu Vašem razvoju, mudrim prolaženjem kroz procese eksperimentisanja, pokušaja i učenja. Zakonito, mi nećemo uspeti uvek da postignemo i ostvarimo ono što smo planirali ili što smo želeli. Dakle, osećaj razumevanja, samilosti, osećanja i samoosećanja je mera i lek za lošu procenu i za nas i za druge. Pri tom, oproštaj nije samo mudrost već način da se drugi razumeju, opravdaju i pomognu.
Ponašanje po meri moralnih i etičkih normi, sa integritetom i uz humorističan pristup i spremnost da se nasmejete sami sebi i svojim greškama je centralna za perspektivu življenja, odnosno da su greške jednostavno lekcije kojim učimo kako i na koji način živeti.
Četvro pravilo – Lekcije učenja će se ponavljati dok ne naučite (The lesson is repeated until learned), tako da sve ono što će se pojavljivati kao problem, frustracija ili izazov će se ponavljati dok ne naučite na njim aili kroz njih. Vaša osobina da budete obazrivi i sposobnost da se prilagodite i promenite osnovni je zahtev ovog pravila. Takođe, veoma je važno da prihvatite stav da Vi niste žrtva u splet negativnih okolnosti sudbine, ali se uzročnost pojava i okolnosti mora prepoznati. Ili jednostvano da se prihvati stav – da se stvari dešavaju kao posledica stanja u kome se nalazite i činjenice, šta ste uradili. Kriviti bilo koga za nesretan rezultat je bekstvo od stvarnosti i poricanje činjenice – da ste Vi odgovorni za sebe i šta Vam se desilo. Strpljenje je mera stvari jer promene s e ne dešavaju preko noći. Dakle, dajte vremena da bi se promene desile.
Peto pravilo – Proces učenja se neće nikad završti (Learning does not end), je mera življenja i dok ste živi uvek će postojati ponešto što će te nuačiti ili videti. Prihvatite ’ritmu života’ i nemojete se boriti protiv toga. Prihvatite proces stalnog učenja i promena, u kojem se treba prepoznati saznanje naših sopstvenih nedostataka, manjkavosti. Fleksibilnost i prilagodljivost su mera ponašanja jer svaki otpor i rigidan stav ograničiće Vam slobodu izbora i nove opcije.
Šesto pravilo – Tamo nije bolje nego ovde (’There’ is not better than ’here’) stalna je dilema da je negde bolje, lepše i lakše. U mom slučaju, uvek je primetna seta da je lepše i bolje u Beogradu ili Bosni, nego ovde u UK. Medjutim, druga strana planine, možda je zelenija nego Vaša strana, ali biti i živeti tamo nije ključ za Vašu sreću. Budite zahvalni za radost življenja koju imate tamo gde živite na svom životnom putu. Cenite izobilje i opcije koje imate i ono što imate u životu, radije nego da merite stvari koje ne vode ka zadovoljstvu i sreći. Živeti sad i u ovom momentu pomaže Vam da ostvarite svoj mir.
Pravilo sedam – Osatli su samo tvoje naličje u ogledalu (Others are only mirrors of you), i stoga je važno da razumete princip da ono što Vi ne volite ili mrzite kod drugih je obično ono što ne volite ili mrzite kod sebe. Budite tolerantni, prihvatite druge kakvi jesu, i nastojte da razumete sebe i da pođete od sebe samih, nastojte da uistinu razumete sebe i da imate jasnu predstavu o sebi, svojim promišljanjima i osećajima. Negativna iskustva su lepa mogućnost da izlečite rane koje nosite. U tome, podržite i pomognite druge, i čineći to, pomažete sami sebi. Tamo gde niste sposobni ili spremni da pomognete druge znak je da nemate adekvatan odnos prema vašim sopstevnim potrebama.
Osmo pravilo – Šta ćete uraditi od svog života zavisi od Vas samih (What you make of your own life is up to you), jer Vi posedujete neophodne alate i resurse da to ostvarite. Šta ćete uraditi s onim čim raspolažete zavisi od Vas samih. Preuzmite odgovornost za sebe! Naučite da ’pustite’ stvari koje ne možete promeniti. Nemoj da budete ljuti oko tih stvri i okolnosti – negativna pamćenja ograničavaju Vaš um i misao. Hrabrost je deo nas, i koristi je kad proceniš da je nešto dobro za tebe. Mi svi posedujemo jaku prirodnu nadarenost i avanturistički duh, koji treba koristititi na događaje koji su pred nama.
Deveto pravilo – Tvoji odgovori nalaze se u tebi samom (Your answers lie inside of you), i zato veruj svojim instiktima i svojim unutrašnjim osećajima, bez obzira da li ih osećaš u sebi kao male glasove ili je to deo inspiracije. Odslušujte svoja osećanja kao i zvuk. Dakle, gledaj, slušaj i veruj! . Veruj i osloni se na svoj prirodni isntikt i inspiraciju.
Deseto pravilo – Zaboravićeš na sve ovo činom rođenja (You will forget all this at birth), jer mi smo rođeni sa svim tim sposobnostima, i naša prva iskustva nas vode ka fizičkom svetu, i dalje od naših prvobitnih osećanja, tako mi polako i postepeno postajemo sumnjičavi, cinični sputavajući naša prvobitna osećanja i sigurnost.
Deset pravila nisu zapovesti, one su radije univerzalna istina koja može da se primeni na sve nas. Kad izgubite svoj put osloni se na njih. Pokušajte da održite poverenje i veru u snagu svojih osećanja. Pokušajte da budete mudri jer mudrost je istinska staza tvog života, i upamtite život nema barijera osim ako ih Vi sami ne podignete i primenite na sebe same.
Kratal sažetak, jednostavno, nije najbolja preporuka za knjigu i mudrost koju možete pronaću u njoj. Najmanje, poželeo sam da te principe podelim s Vama, i možda pomognu i opomenu, kad ste na rskrsnici, opterećeni sumnjom ili ste razočarani ili ste posusatli. Nekako mi se čini, da ukoliko uspete da dobijete bitku sa samim sobom, ukoliko otkrijete i spoznate sebe, da ćete biti i bolji čovek i uspešniji u svoj struci, i posebno, bićete bolji otac, muž i brat ili sestra, i sve ono najlepše što krasi retke i dobre ljude. Uživajte u čitanju i javite nam se!
Profesor Dr Miodrag IVANOVIC, Meritum International
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.