- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Osnovni cilj bloga je da ukaže na razvoj i podršku mladih i talentovanih korišćenjem CIPD online modela, profesionalne mape zaposlenih za lični i profesionalni razvoj. Korišćenje CIPD modela je korisno, posebno za one kojima je stalo do ličnog i profesionalnog razvoja. O malim biznisama, individualnim planovima razvoja, javnom sektoru i korporacijama, videti više na: http://www.miodragivanovic.com/useful-weblinks-2/, ili direktno na: https://peopleprofession.cipd.org/profession-map.
Mapa profesionalnog razvoja, može da Vam pomogne u nekoliko situacija: prvo, ukoliko osećate da ste zapostavljeni u kompaniji gde radite, ili imate osećaj da malo ko, ili niko ne vodi računa o Vašem razvoju, onda pokušajte da sami uradite nešto za sebe; drugo, želite da se unapredite i razvijate ali ne znate, kako i na koji način, posebno, koji je to prvi korak; treće, razmišljate, ili se spremate da potražite posao u zemljama Evropske unije; četvrto, ukoliko imate mladu i uspešnu kompaniju i želite da razvijete i podržite razvoj zaposlenih, onda ovo je za Vas jedan od načina da to uradite; i na kraju, model je za sve ljude koji imaju dovoljno mudosti i čovekoljublja da pomogni mladim i talentovanim da rastu, razvijaju se i uče.
1. Klasičan pristup izrade planova razvoja i korišćenje CIPD mape zanimanja
Pre nekoliko godina, napisali sam blog ,,Lični plan razvoja – struktura, sadržaj i osnovni principi izrade”, dostupan na: http://www.miodragivanovic.com/licni-plan-razvoja-struktura-sadrzaj-i-osnovni-principi-izrade/ [Pristupljeno: 26. oktobra 2021.], koji je bio namenjan maldim preduzetnicima i onima koji bi želeli da osnuju sopstveni mali biznis. Na osnovu iskustva i obrazovanja iz oblasti menadžmenta i liderstva u Velikoj Britaniji, ideja je prauzeta, posebno, po ugledu na praksu Instituta za liderstvo i menadžment, https://www.i-l-m.com/ i Instituta za menadžment (Chartered management institute), https://www.cim.co.uk/home.aspx. Naime, za svaki od programa, bez obzira na nivo obrazovnja 2, 3, 4, 5, 6 ili 7, svaki kandidat mora da uradi Lični plan razvoja, koji obično nosi najveći broj kredita od svih ostalih oblasti, predmeta i modula. O nivoima kvalifikacija, videti više na: https://www.i-l-m.com/learning-and-development/qualifications-explained. Već spomenuti plan, urađen je na klasičan način, koji je sadržao sve neophodne elemente da se uradi relevantan i validan plan razvoja na kratak, srednji i dugi rok. Međutim, ubeđeni smo da bi korišćenje CIPD profesionalne mape zanimanja doprinelo i unapredilo lične planove razvoja, jer sveobuhvatnije posmatra ali i uključuje osnovna i ekspertska znanja, ponašanja, moralne i etničke standarde, koji su zasnovani na evidencionim dokazima i vodećim principima koji su zasnovani na zahtevima i važnosti posla koji radimo, značaju i ulozi ljudi, kao i profesionim standradima.
2. Prikaz i sadržaj CIPD profesionalne mape
Svrha modela je da podstakne efektnije i efikasnije obavljanje poslova uz obezbeđenje boljih radnih i životnih uslova zaposlenih. Koncept se zasnivana na: (1) poznavanju promena; (2) principima dobrog poznavanja menadžment funkcije, tj. ljudskih resursa, te osnovnim principima učenja, procesima, najboljoj praksi i postojećim operativnim politikama; (3) principima poslovanja biznisa, komercijanih rezultata i analitike; i (4) saznanjima nauke o ljudima i organizacionim ponašanjima.
Cilj CIPD profesionalne mape je da unapredi kvalitet zaposlenih, da poboljša njihovu sigurnost, samopozdanje, kvalitet donošenja odluka, te sposobnost suočavanja s dinamičnim i kompleksnim promenama. U širem kontekstu, model nastoji da odgovori na izazovna pitanja obezbeđenja boljih radnih i profesionalnih uslova zaposlenih. Profesionalna mapa definiše i postavlja međunarodne standarde za kretanje, razvoj i sticanje profesionalnih znanja i veština za obavljanje različitih poslova. Razvoj i napredak se meri od osnovnog baznog nivoa (fundamental level), nivoa saradnika (associate level), prepoznatog i potvrđenog članstva (chartered fellow level) do najvišeg, ekspertskog ili senior nivoa (chartered fellow level). Na slici koja sledi, možete da uočite osnovne elemente CIPD modela.
Na linku, https://peopleprofession.cipd.org/profession-map možete da se upoznate sa kompletnim modelom, da vidite njegove elemente, sadržaj, objašnjenja, kriterijume, principe i profesionalne nivoe zaposlenih s precizno definisanim znanjima, veštinama i ekspertskim sposobnostima. Osnovni elementi modela su:
- Model je zasnovan i vođen rezultatima (Outcomes-driven) kojima se obezbeđuju bolji radni i životni uslovi, koji opet sa druge strane, stvaraju pozitivnu razliku na svakom nivou – ličnom, profesionalnom i društvenom.
- Model počiva na evidentnim dokazima (Evident-based) koji su zasnovani na: (1) nalazima nauke o ponašanju i akademskim istraživanjima; (2) organizacionim bazama podataka; (3) ponašanjima i interesima zainteresovanih strana (stakeholder concerns); i (4) relevantnoj i validnoj praksi zaposlenih na različitim nivoima.
- Vodeći principi u donošenju dobrih odluka (Principles led) koji počivaju na tri premise: (1) posao je važan; (2) zaposleni su fundamentalna osnova uspeha, rasta i razvoja; i (3) profesionalizam mora da bude mera i standard ponašanja.
- Osnove znanja (Core knowledge) su precizno definisane jer se smatra da bez obzira na ulogu, sektor ili specijalizaciju svako mora da ima određeni stepen znanja, kao ekspert, da bi mogao da razume uticaj i posledice na ljude (zaposlene), posao i promene. U mapi je definisano šest osnovnih područja znanja potrebnih za pokretanje promena, stvaranje vrednosti i pozitivan uticaj u svetu rada. Ta znanja su: (1) praktična znanja; (2) kultura i ponašanje; (3) poslovna pronicljivost; (4) praksa zasnovana na dokazima; (5) tehnologija i ljudi, posebno razumevanje digitalnih procesa, promena i zahteva; i (6) upravljanje promenama. Navedena znanja su relevantna za sva profesionalna zanimanja i navode se tačni zahtevi, šta treba znati da biste bili uspešni u implementaciji praktičnih rešenja i u vođenju promena bez obzira na vašu ulogu, sektor ili specijalizaciju.
- Osnove ponašanja (Core behaviour) kao pretpostavka za stvaranje vrednosti za ljude, organizacije, društvo i profesiju, koju obavljate. Osnovni elementi ponašanja su: (1) etička praksa; (2) profesionalna hrabrost i uticaj; (3) vrednovanje ljudi, (4) uključenost svih u poslove; (5) želja za unapređenje komercijalnih rezultata; (6) želja za učenje; (7) fokus na suštinske probleme; i (8) situaciono odlučivanje. Određeni načini razmišljanja i delovanja trebaju biti univerzalni i dosledni, čak i u novim i izazovnim situacijama. Osnovna ponašanja čine upravo to, naglašavajući šta je potrebno da biste bili efikasni ljudi, profesionalci u svetu punom kompleksnih, dinamičnih i teško prepoznatljivih promena. Definisani standardi ponašanja utvrđeni su na osnovu profesionalnih, akademskih istraživanja i povratnih informacija, koje su prikupljane na osnovu iskustava i najbolje prakse tako da se obezbede, ponašanja koja čine značajan korak u profesionalnoj praksi s većim fokusom na etičko donošenje odluka i donošenje odluka zasnovanih na dokazima.
- Profesionalna mapa zaposlenih definiše i specijalistička znanja (Specialist knowledge) koja čine osnovu za efikasno donošenje odluka. Te specijalističke discipline su: (1) iskustvo zaposlenih; (2) odnosi sa zaposlenima; (3) uključenost svih, tolerancija i raznolikost, kod zaposlenih; (4) učenje i razvoj; (5) razvoj i dizajniranje organizacije; (6) analitika i praćenje zaposlenih; (7) adekvatni resursi; (8) motivacija i nagrađivanje; i (9) upravljanje talentima. Bez obzira na kom ste nivou, specijalistička područja znanja vam pokazuju kako da primenite svoje znaje, veštine i stručnost da biste pozitivno uticali u svom okruženju. Ako radite u jednom od ovih područja ili želite produbiti svoja znanja za sopstveni razvoj, onda možete istražiti puteve karijere i planirati svoj napredak kroz odabrana područja stručnosti.
3. Sistemski pristup i razvojni proces zaposlenih
Sistemski pristup se obezbeđuje definisanim procesom, koji se odvija na sledeći način:
Profesionalne vrednosti + Poželjna ponašanja + Primena znanja + Specijalistička znanja = Efektan uticaj
Gornji elementi su precizno defnisani, objašnjeni i ujedno su povezani sa organizacionim nivoom na kojem Vi radite i pripadate, sa mogućim uticajem koji činite na zaposlene, radne procese, okolinu i zajednicu i društvo u kojem živite.
Razvojni proces unapređenja sposobnosti odvija se u definsanom procesu koji je logično, po etapama definisan i uzročno-posledično povezan, u formi: Definiši (Define) – Dijagnoziraj (Diagnose) – Razvij sigurnost i sposobnosti (Build) – Prepoznaj najbolju praksu (Recognise) – Održi profesionalni standard (Sustain).
U prvom procesu „definiši“, veoma je važno da se prepozna organizacioni kontekst, standardi poslovanja i zahtevi menadžmenta ljudskih resursa za mesto, poslove i funkciju koju obavljate. U procesu „ocene i dijagnoze“ obavlja se objektivno ocenjivanje pojedinačnih sposobnosti, znanja, ponašanja i specijalističkih znaja u poređenju sa međunarodnim standardima. Nakon toga sledi proces unapređenja i otklanjanja uočenih manjkavosti, posebno podizanjem sigurnosti i profesionalne stručnosti. Procesom prepoznavanja treba da se identifikuje najbolja state of the art praksa koja se potvrđuje članstvom u profesionalnim i akreditovanim institucijama, poput ICPD, ILM ili CMI. Postizanje i prepoznavanje najbolje prakse treba da se održi, razvija i unapređuje. Kao što vidite, taj proces obezbeđuje kontinuirano unapređenje, koji je poznat pod nazivom „Kontinuirani profesionalni razvoj“.
Zaključak
Profesionalna mapa zaposlenih je jedan od najboljih modela za standardizovanje, unapređenje i održanje profesionalnog standrda zaposlenih. Urađena je od strane svetski priznate institucije za razvoj, unapređenje i podizanja standarda u oblastu upravljanja ljudskim resursima – HRM. Da biste koristili model, potrebno je da se registrujete kod CIPD i organizacije koja ima ilcencu za održavanje treninga. Ukoliko nemate tih mogućnosti, ili želite da se individualno unapredite, predlažemo Vam da pogledate i proučite osnovne elemnete, da proučite nivoe stručnosti, posebno opis i nivo standrada sa stanovišta znanja, veština i zahteva za profesionalno ponašanje. Pomoći će Vam da sagledate, koliko je razvoj organizacija, zaposlenih i posebno razumevanje zainteresovanih strana važan i zahtevan proces u rastu i razvoju svakog zaposlenog, tima, organizacije, zajednice u kojoj živite i društva u celini. Potrebno je da shvatite da se ništa ne odvija slučajno, samo od sebe, bez svesti, logike, mudrosti i potrebe kontiniranog profesionalnog i ličnog razvoja, što je sasvim dovoljno za početak.
Reference:
- CIPD, The profession Map, dostupno na: https://peopleprofession.cipd.org/profession-map, [Pristupljeno: 27. oktobara 2021.]
- What is Continuing Professional Development (CPD)?, dostupno na: https://cpduk.co.uk/explained, [ Pristupljeno: 27. oktobara 2021.]
- Lični plan razvoja – struktura, sadržaj i osnovni principi izrade, dostupan na: http://www.miodragivanovic.com/licni-plan-razvoja-struktura-sadrzaj-i-osnovni-principi-izrade/, [Pristupljeno: 27. oktobara 2021.]
Prof. dr Miodrag S. Ivanović
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.