- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
On-line odabir iselekcija kadrova postaje deo uobičajene prakse u svetu i kod nas. Menadžeri izaposleni se biraju po unapred određenim principima i pažljivo definisanimkriterijumima. Obično oni koji traže i biraju buduće menadžere i zaposleneukucavaju ’keywords’ u ’search engines’ tako da na veoma efikasan i jednostavannačin identifikuju ključne reči za traženo radno mesto, kao što su: veštine,sposobnosti, obrazovanje i iskustvo.
U današnjem bloguukratko ćemo objasniti šta se traži i koje su to ključne veštine i sposobnosti.Cilj bloga jeste da Vam pomogne da sebe odredite i da vidite šta se to tražidanas u svetu. S druge strane, da sami identifikujete, sparam toga, šta je to štotreba da unaprediti i poboljšate. Praktično to Vam može da pomogne daprilagodite i unapredite svoje CV koje šaljete kao aplikacije međunarodnnimkompanijama, jer i za njih važi pravilo da se svi CV obrađuju elektronskiskeniranjem tako da se napravi lista za uži izbor. Tako, na primer, nedavno je HarisInteractive za www.careerbuilder.com ispitao 3 169 specijalista za odabir iselekciju kadrova da vide šta se to traži, koje su ključne reči za istraživanjeveština i posebno koje su to tzv. željene(desired) veštine.
Lista traženih veština
Prema gorenavedenom istraživanju poslodavci traže sledeće veštine i sposobnosti:
- Rešavanjeproblema i veština u donošenju odluka (50 odsto)
- Veštinakomunikacije – oral & writen (44 odsto)
- Odnosprema potršačima (34 odsto)
- Unapređenjeperformance i produktivnosti rada (32 odsto)
- Liderstvo(30 odsto)
- Tehnologije(27 odsto)
- Izgradnjai formiranje timova i timski rad (26 odsto)
- Projektnimenadžment (20 odsto), i
- Poznavanje jezika (14 odsto).
Osim gorenavedenih, dodatne veštine i sposobnosti (skills) koje se traže su sledeće:timski rad i sposobnost izgradnje i formiranja timova, sigurnost, posvećenostposlu, inicijativa, entuzijazam i upravljanje vremenom. Postoje mnoga istraživanjana temu optimalne kombinacije veština i sposbnosti koje se traže danas natržištu radne snage. Tako na primer, u tekstu, čiji elektronski link vam dajemoovde, kao četiri napoželjnije veštine navode se: komunikacija, motivacija,unapređenje poverenja i liderstvo. Opširnije, videti, Four Essential Skills For Managers to Master, available at http://itmanagersinbox.com/1591/four-essential-skills-for-managers-to-master/[Accessed, 21 January 2010]
Kako i na koji način unaprediti postojeće i buduće šanse i karijeru?
Svest osposobnostima, s jedne, i sigurnost promocijeVaših osobina, s druge strane, jekombinacija koja podrazumeva odmerenost, mudrost i strpljenje. Prvi korak jestesagledavanje Vaše sadašnje pozicije i onog što želite da ostvarite i postigneteu budućnosti. Ukoliko posedujete to što se traži u industriji u kojoj raditeonda treba da znate kako to da efektno napišete i predstavite u svom CV.Ukoliko, nemate i ne posedujete gore navedene veštine dajemo Vam nekolikosaveta – kako i na koji način da ih unapredite, poboljšate ili radikalnounapredite.
Prvi korak jestepraćenje i čitanje knjiga, akademskih i profesionalnih časopisa, web sajtova i blogova koji se odnose na vašsektor i industriju, i posebno na predloge i sugestije – kako i na koji načinda unapredite svoje osobine i veštine. U vezi s tim, pogledajte seleće websajtove,www.i-l-m.com; www.cipd.co.uk; www.cim.com;www.cmi.co.uk; www.managers.org.uk.
Ukoliko teba daunapredite neku specifičnu veštinu ili sposobnost pokušajte da pronađeteodgovarajući program, seminar, trening, poput ILM programa (www.i-l-m.com) ili školsku kvalifikaciju poput master diplome ili MBA programa tako daunapredite sposobnosti i veštine i profesionalni nivo sparm zahteva u vašojindustriji.
Ukoliko osetiteda nešto treba da unapredite ili steknete neophodno znanje, pokušajte da sestavite na raspolaganje u okviru Vaše kompanije ili jednostavno da zamolite daVam pomognu u sticanju znanja i veština. Kako? Preuzimanjem dodatnog posla, dabudete deo tima na poslovima koji su izazovni i za Vas potpuno novi, ilipokušajte da radite i pomognete u okviru dobrotvornih organizacija, nevladinihorganizacija, pa i samih kućnih saveta, mesnih zajednica, itd.
Na kraju, nemojda potcenite i ono što potpada pod tehničke kompetencije posla – poznavanjekompjutera, korišćenje interneta i poznavanje on-line biznis mogućnosti kao štosu E-poslovanje (E-Business ili E-Commerce), razumevanje Web 2.0 tehnologije,pokušajte da razumete i postanete deo socijane mreže (social networking) takoda svi novi softveri poput twitera,wiki, facebook budu deo Vaše svakodnevnice i korak dalje da pokušate darazumete kako i na koji način koristiti te nove softvere u interesu biznisa iposla koga radite. Nemojte da čekate ni časa ECDL trebala bu da bude obaveznideo Vašeg CV.
Nadam se da ćeVam tih nekoliko sugestija pomoći prosto da se podstaknete na promišljanje osebi i zahtevima koji su pred Vama. Taman i da ste zadovoljni s poslom kojiobavljate – ne opuštajte se jer dolaze mlađi koji su kompetentniji i bolji od Vas.
Profesor Dr Miodrag IVANOVIĆ, Direktor i Direktor akademskih programa
MeritumInternational D.O. O London – Beograd – Zagreb
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.