- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Tema dana u Velikoj Britaniji jeste kako i na koji način prevazići velike, darmatične i sve veće razlike izmedju različitih socijalnih klasa i slojeva stanovništva, u pogledu zarada, ravnopravnosti, jednakih šansi i posebno mogućnosti sticanja i zapošljavanja u vrhunskim profesionalnim zanimanjima. Osnovni nalazi i preporuke mogu se videti na elektronskom linkuhttp://news.bbc.co.uk/1/shared/bsp/hi/pdfs/21_07_09_fair_access.pdf.
Fenomen socijalne pokretljivosti (social mobility) pokazuje koliko društvo pruža jednake, ravnopravne i bolje šanse svim gradjanima da dostignu kvalitetniji i prosperitetniji razvoj u odnosu na starije generacije. U osnovi meri se s dva jednostavna pokazatelja: prvo, da li društvo uspeva da obezbedi i ponudi bolje poslove za svaku generaciju, tako da naša deca dostignu bolji kvalitet života od nas samih, i drugo, da svako ima šansu da spram svojih sposobnosti, želja i ambicija obezbedi posao koji želi, posebno u profesionalnim zanimanjima, kao sto su: pravnici i sudije, doktori i zdravstveni radnici, učitelji i nastvanici, profesionalni vojnici, itd.
Tema je značajna jer u modernim ekonomjama, profesionalna zanimanja čine srž i meru uspeha i prosperiteta gradjana. Upravo, profesionalna zanimanja – priprema za izazove od malena i pohadjanja najboljih škola, mogućnost školovanja na fakultetima, zaposljavanja i napretka u karijeri pokazuju koliko su odnosi i relacije u jednoj državi fer i ravnopravni. Taj jaz izmedju bogatih i siromašnih, privilegovanih i onih koji su daleko od bilo kakvih statusa i privilegija, u Briatniji i najrazvijenimjim zemljama se produbljuje. Dakle, ukoliko Vas interesuje taj sociološki i ekonomski fenomen, koji je posledica uredjenih odnosa i, relacija u jednom društvu, posebno u domenu politike ideologije i tradicije jednog naroda, pogledajte gore navedeni elektronski link.
Povod za pisanje današnjeg bloga jeste želja da ukažem na jedan drugi problem, odnosno, kako i na koji način isti izveštaj ocenjuje: šta se danas traži i ceni na tržištu radne snage Velike Britanije? Tražnja za specifičnim veštinama i sposobnostima je veoma važna za sve one koje se nose mišlju da nadju posao ili da odu negde u svet i da traže posao, ili za one koji bi da se zaposle kod medjunarodnih firmi koje posluju u Srbiji, ili za one koje traše partnerstva za firmama koje dolaze iz tzv. anglo-saksonskog podrucja. U podacima koji su direktno preuzeti iz izveštaja vidi se da se najviše cene sledeće osobine ili veštine: (1) organizacione veštine – 86 odsto; (2) veština govora, izražavanja i prezentacije – 80 odsto; (3) takt i diplomatija – 60 odsto; (4) sposobnost uspostavljanja i održavanja dobrih relacija (inter-personal skills)- 50 odsto; (5) veština dobre i efikasne komunikacije- 40 odsto, i (6) veština pisanja, i korišćenja brojeva – 24 odsto. Videti, Social Mobility Report, Final Report on Fair Access to the Professions, available athttp://news.bbc.co.uk/1/shared/bsp/hi/pdfs/21_07_09_fair_access.pdf. [Visited 21 July 2009]
Prepuštam Vama samim da se samerite i odredite spram traženih veština i da vidite da li i šta treba da poboljšate i razvijete. Ili, da se pripremite za eventualni intervju – kako bi ste i na koji način objasnili da posedujete tražene veštine, i da možda navedete primer ili slučaj u kojem ste primenili neke ile sve od navedenih sposobnosti. Kad se radi o kompanijama onda je sigurno da se osobine zaposlenih ne mogu unaprediti bez organizovanog i specijalno pripremljenog treninga.
Očigledno je da će prosečnom mladom čoveku i zaposlenom s prostora bivse Jugolsavije ponajvise trebati takta i diplomatije, i uz to, veštine da jednostavno i ubedljivo pokaže da ume da komunicira i da prezentuje pozitivan i profesionalni imidž u lepoj i usaglasenoj ravnoteži izmedju reči, govora tela, i pogleda koji znači ubedljivost i sigurnost.
Profesor Dr Miodrag IVANOVIC, Direktor Merituma i director akademskih programa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.