- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Digitalizacija i koriscenje AI – veštačke inteligencije u zdravstvu postala je dominantna, osnovni zamajac inovacija i promena. U nastavku bloga dajemo Vam Upitnik za snimanje, ocenu stanja i pripremu digitalizacije bolnice. Veoma je važno da upamtite da je to prvi korak u bilo kakvom procesu promena.
Trenutno stanje informatičke infrastructure (ICT softwera i hardvera)
- Koji se softveri i/ili aplikacije koriste u bolnici (proizvođač, model, godina i kapacitet?
- Koja vrsta hardvera se koristi u bolnici (npr. Računari, serveri, mrežna oprema)?
- Postoji li mrežna infrastruktura u bolnici (npr. LAN, WLAN)?
- Koji se operativni sistemi koriste u bolnici?
- Postoji li sistem zaštite podataka (npr. backup, enkripcija, antivirus)?
Potrebe i zahtjevi za digitalizaciju:
- Da li postoji strategija digitalizacije?
- Je li definisana vizija i misija digitalizacije uz SMART ciljve na svim strateškim, tektičkim i operativnim nivoima?
- Koji su glavni ciljevi digitalizacije bolnice, odelenja, službi i timova?
- Koje su najvažnije funkcionalnosti koje digitalni sistem bolnice treba da postigne?
- Želite li koristiti plaćeni ili besplatan (open) softver za upravljanje bolnicom?
- Želite li softver baziran na oblaku ili na lokalnim serverima (on-premise)?
- Želite li digitalizovati cijeli bolnički system ili samo pojedine dijelove (npr. upravljanje terminima, rezervacije, razmena digitalnih imidža)?
- Postoji li potreba za integracijom s postojećim informatičkim sistemom bolnice?
Financijski aspekti:
- Koje su financijske mogućnosti bolnice za ulaganje u digitalizaciju?
- Postoji li mogućnost korištenja spoljnih izvora financiranja (npr. donacije, projekti)?
Obuka i podrška:
- Koji je nivo informatičke pismenosti zaposlenika u bolnici?
- Koji je nivo informatičke pismenosti u lokalnim zajednicamka?
- Koji je nivo informatičke pismenosti građana po kategorijama (deca, mladi, srednje doba i starija populacija)?
- Postoji li potreba za dodatnom obukom zaposlenih za korištenje novog digitalnog sistema?
- Koje vrste podrške su potrebne za održavanje i nadogradnju digitalnog sistema bolnice?
Integracija softvera:
- Koje postojeće softverske aplikacije želite integrirati s novim sistemom upravljanja bolnicom?
- Postoji li potreba za prilagođavanjem ili razvojem dodatnih funkcionalnosti u softveru za upravljanje bolnicom kako bi se osigurala integracija s postojećim aplikacijama?
- Koja su ograničenja i zahtjevi vezani za sigurnost podataka prilikom integracije softvera?
- Postoji li potreba za povezivanjem postojećih medicinskih uređaja s novim digitalnim sistemom bolnice (npr. integracija radioloških uređaja, laboratorijskih uređaja, CT i drugih digitalnih imidža.)?
- Kakva su vaša očekivanja u pogledu automatske razmjene podataka između različitih softvera i aplikacija u bolnici?
- Da li postoji i da li želite implementirati jedinstveni system za prijavu korisnika (Single Sign-On) za sve aplikacije u bolnici?
- Koja su vaša očekivanja u pogledu prilagodljivost i fleksibilnost digitalnog Sistema bolnice, odnosno mogućnosti proširenja i prilagođavanja sistema s obzirom na rast i razvoj bolnice?
Evaluacija i praćenje uspješnosti:
- Koje pokazatelje uspješnosti (KPI, indikatore) želite pratiti kako biste mjerili efikasnost i efektivnost (rezultate) i uspješnost digitalizacije bolnice?
- Postoji li potreba za redovnim izvještavanjem o performansama digitalnog Sistema bolnice?
- Koja su vaša očekivanja u pogledu tehničke podrške i održavanja softvera nakon završetka integracije?
- Koji su tehničke zahtjevi za hardver i mrežnu infrastrukturu kako bi se osigurao nesmetan rad softvera za upravljanje bolnicom?
- Koji su zahtjevi za brzinom i stabilnošću internetske veze u slučaju korištenja softvera baziranog na oblaku (Cloud)?
- Postoji li potreba za dodatnim sigurnosnim mjerama za zaštitu podataka prilikom korištenja softvera (npr. VPN, firewall, enkripcijski alati)?
- Kako će se osigurati redovito ažuriranje softvera i primjena sigurnosnih ‘zakrpa’ za zaštitu od mogućih sigurnosnih prijetnji?
- Postoji li potreba za povezivanjem digitalnog sistema bolnice sa spoljašnim institucijama (stakeholderima) ili sistemima (npr. elektroničko povezivanje s ljekarnama ili drugim bolnicama, ministarstvima, intitutima i institucijama)?
- Želite li implementirati system za daljinsko upravljanje i nadzor rada digitalnog sistema bolnice (npr. praćenje performansi, rješavanje tehničkih problema, ažuriranje softvera)?
- Postoji li potreba za razvojem mobilnih aplikacija za pristup digitalnom sistemu bolnice putem pametnih telefona ili tableta?
- Koja su vaša očekivanja u pogledu brzine i efikasnosti softvera za upravljanje bolnicom, odnosno vremena potrebnog za obavljanje pojedinih zadataka i funkcija?
- Postoji li potreba za razvojem i implementacijom alata za analizu podataka i generiranje izvještaja unutar digitalnog Sistema bolnice (npr. statistička analiza, praćenje trendova, izvještavanje o financijskim pokazateljima)?
Kontinuitet poslovanja i oporavak od posledica kriza, katastrofalnih situacija i rada u vanrednim okolnostima:
- Kako će se osigurati kontinuitet poslovanja u slučaju tehničkih problema ili prestanka rada digitalnog Sistema bolnice?
- Postoji li plan oporavka od katastrofalnih situacija koji uključuje postupke i mjere za vraćanje rada digitalnog sistema bolnice nakon ozbiljnijih tehničkih problema ili vanjskih prijetnji (npr. prirodnih katastrofa, cyber napada)?
- Koje su procedure za testiranje i provjeru ispravnosti sistema u procesu zaštite podataka (npr. backup, enkripcija, antivirus) u digitalnom sistemu bolnice?
- Postoje li određeni protokoli ili standardi koje softver mora podržavati kako bi se omogućila integracija s postojećim sistemima (npr. HL7, FHIR, DICOM)?
- Postoji li potreba za razmjenom podataka između različitih službi, odeljenja, timova unutar i, ili između bolnica? Ako da, koje vrste podataka trebaju biti razmijenjivane?
- Kako će se osigurati usklađenost s lokalnim i međunarodnim propisima vezanim uz zaštitu podataka pacijenata i privatnosti prilikom integracije softvera?
- Kako će se osigurati kvaliteta podataka prilikom migracije iz postojećih Sistema u novi digitalni system bolnice (npr. provjera tačnosti i potpunosti podataka)?
Zaključak
Predloženi upitnik je osnova za snimanje stanja. U tom procesu treba da učestvuju donosioci odluka , svo oni od srednje menadžerske linije do vrha organizacije. Važno je da snimanje stanja ne obavlja ekspertki tim ili konsultantska kuća nego timovi koji će biti sastavljen od doktora, informatičara, onih koji rade i primenjuju standarde kvaliteta, inžineri i zaposleni u administrativno-tehničkim poslovima. Takav pristup ce Vam omogoćiti da otpočnete da menjate kulturu svoje bolnice, njenje zaposlene, posebno njihov odnos prema digitalizaciji, moralnim i etičkim vrednostima i novim pristupima lecenju.
Miodrag S. IVANOVIC
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.