- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Kada god se započne priča o menadžmentu, uspehu i preduzetništvu nametne se i priča o liderima i menadžerima. Koliki je njihov doprinos uspehu preduzeća, šta je to što odvaja uspešne i neuspešne lidere i menadžere, može li se „posebnost“ najboljih i najuspešnijih razvijati treningom ili je to dar koji se ponese nasleđem? U praksi, posebno teoriji, uspešni lideri i menadžeri opisuju se nabrajanjem poželjnih karakteristika, kao što su: orijentisanost prema rezultatima, veština komunikacije, kritičko mišljenje, kreativnost, predanost, upornost, delegiranje i tako dalje. Mogli bismo sastaviti listu od 50 i više karakteristika ličnosti i ponašanja koje mere uspešnost. Nažalost, nabrajanje ličnih, polsovnih i drugih karakteristika, znanja i veština još uvek nisu garancija uspešnosti.
- Uloga menadžera i tekući poslovi
Korisniji i efektniji pristup od nabrajanja poželjnih osobina menadžera jeste lična i obavezna spoznaja poslovnih faktora, koji su od presudne važnosti za posao, uspeh i individualni razvoj. Ti faktori su: (1) analiza radnog mesta, priroda i karakteristike poslova koji obavljate; (2) potpuna spoznaja ciljeva i zadataka koje treba da ostvarite; (3) poznavanje članova tima; (4) Vaša pozicija, relacije i poslovna saradnja u okviru i izvan organizacione strukture preduzeća; (5) standardi i moralni kodeks ponašanja, posebno kultura preduzeća i (6) poznavanje kratkoročnih, srednjoročnih i dugoročnih ciljeva i zadataka koji su vezani za Vaš posao i ulogu. Razumevanje navedenih faktora su prvi i najvažniji uslov za uspešno obavljanje poslova.
Osim toga, veoma je važno da razumete uloge i poslove koje obavljate, koje je Mintzberg (1973) definisao i grupisao u tri osnovne oblasti i deset menadžerskih uloga. Videti Šemu 1. Menadžerske uloge.
Šema 1. Menadžerske uloge
Kao što se vidi iz šeme osnovne oblasti rada su: (1) poslovi koji su vezani za međuljudske odnose; (2) odnosi s javnošću i (3) donošenje odluka. Rad u svakoj od tih oblasti odredio je posebne i specifične uloge koje menadžer obavlja. Veoma je važno da shodno poslovima koje obavljate razumete koja uloga je za Vas najvažnija, koliko vremena trošite za te poslove, da li svim ulogama poklanjate istu pažnju, da li obavljate posao u skladu s najvažnijim i strateškim ciljevima preduzeća.
Razumevanja biznis faktora koji određuju Vaš posao, opis i specifikacija ranog mesta i Vaše menadžerske uloge moraju da budu usklađene sa stanovišta vremena, resursa i zadataka koje obavljate. Ukoliko to ne uspete ili ne uradite Vaš učinak na poslu, posebno Vaša menadžerska uloga u odnosu na članove Vašeg tima biće neuspešna.
- Menadžerski model upravljanja
Da biste bili uspešniji i bolji menadžer može dosta da Vam pomogne Menadžerski model upravljanja koji je definisao Mintzberg (2013). Korišćenje ovog modela pomoći će Vam da izbegnete greške koje se javljaju najčešće zbog potcenjivanja uloge, kompleksnosti i dinamičnosti menadžerskog posla.
Šema 2 Model upravljanja
Najvažnije je da tokom obavljanja poslova menadžera uvek imate u vidu da se svaka Vaša aktivnost, poslovna odluka ili stav koji zastupate bazira na tri najvažnija nivoa koje morate uvek da imate u vidu tokom procesa donošenja odluka. Ta tri nivoa, na osnovu kojih treba da donosite sve svoje odluke su: (1) informacioni nivo; (2) nivo zaposlenih i (3) nivo akcionih planova.
Dobre odluke uvek se baziraju na relevantnim i validnim informacijama koje počivaju na evidentnim faktima, činjenicama, poslovnim dokumentima i istraživanjima. Ukoliko na osnovu takvih informacija obavljate komunikaciju, kontrolu, dizajnirate koncepte i okvir rada, pravite raspored rada i planove, tada je verovatnoća za uspeh zagarantovana. Jednostavni, precizni, objektivni i unapred svima poznati standardi rada su osnova uspeha.
Drugi nivo oslonca i uspeha su Vaši zaposleni. Ukoliko planove i rasporede, zaduženja i poslove organizujete objektivno spram sposobnosti, opisa radnih mesta i ličnih specifikacija zaposlenih zagarantovan Vam je uspeh. Da biste bili uspešan menadžer treba da poznajte Vaše zaposlene, da ih razumete, da znate njihove interese, orijentacije i ambicije. Da im ponudite respekt i poštovanje i da ih razvijate kao ljude i vrhunske profesionalce.
Na osnovu evidentnih i valjanih informacija i osloncem na Vaše zaposlene dolazite na teren trećeg nivoa akcionih planova. Planovi, akcije i poslovi iz dana u dan daju Vam šansu ne samo da ih postavite u formi vidljivih gantograma, planova već da u njihovom ostvarenju delujete, tražite rešenja i dogovarate se o ishodu.
Važno je da ne zaboravite da imate obavezu, moralnu i poslovnu, da Vaš posao obavljate na nivou svog tima, odeljenja ili departmenta. Ali isto tako da radite i imate vezu sa svim relevantnim organizacionim delovima i ljudima unutar i izvan Vaše organizacije.
Kao što vidite, posao menadžera nije lak ni jednostavan. Pogledajte koliko oblasti, uloga, znanja i veština treba da posedujete. U vezi s tim, modeli koje smo naveli mogu da Vam pomognu, prosto da razumete i sistemski spoznate posao kojim se bavite.
- Kako „Google“ identifikuje i ocenjuje svoje menadžere?
U magazine Inc. autor Haden J. (2019) objašnjava kako i na koji način „Google“ identifikuje najbolje vođe timova. Naime, „Google“ je, tokom godina, identifikovao ključna ponašanja svojih najboljih menadžera timova. Nakon toga, „Google“ je počeo da traži od članova tima da odgovore na sledećih 11 pitanja na skali od 1 (u potpunosti se slažem) do 5 (u potpunosti se ne slažem).
- Menadžer mi daje povratne informacije koje mi pomažu da poboljšam performanse,
- Menadžer se ne bavi „mikromenadžmentom“ već podarzumeva (da se uključim i saznam detalje na drugim nivoima),
- Menadžer pokazuje respekt i pažnju prema meni kao osobi,
- Postupci mog menadžera pokazuju da on/ona ceni perspektivu koju donosim timu, čak i ako se razlikuje od njegove/njene vlastite,
- Menadžer obezbeđuje de je tim fokusiran na prioritetne rezultate i faktore koji to obezbeđuju,
- Menadžer redovno deli relevantne informacije od svog pretpostavljenog i viših rukovodilaca,
- Menadžer je imao sadržajnu raspravu o razvoju moje karijere u proteklih šest meseci,
- Menadžer ima komunikaciju jasnih ciljeve tima,
- Menadžer ima tehničku ekspertizu (npr. kodiranje u tehnologiji, prodaju u globalnom biznisu, računovodstvo i finansije) koja je potrebna za efikasno upravljanje,
- Preporučio bih svog menadžera drugim zaposlenim,
- Zadovoljan sam ukupnim radom i performansama mog menadžera.
Osim gore navedenih pitanja, traženo je od članova tima da odgovore na još dva pitanja:
- Šta bi preporučio menadžeru da nastavi da radi? i
- Šta bi želeo da menadžer promeni?
Kao što vidite samo jedno pitanje (broj devet) se odnosilo na „tvrda“ znanja i veštine. Najveći broj pitanja odnosio se na „meke“ veštine, kao što su komunikacija, davanje povratnih informacija, mentorstvo, timski rad, respekt i uvažavanje. Na kraju možemo da zaključimo, važno je znanje ali je mnogo važnija komunikacija, delegiranje, kreiranje smisla o autonomiji i ciljevima.
Kada pogledate uloge i model upravljanja s precizno definisanim veštinama i aktivnostima tek onda razumete dinamiku i kompleksnost menadžerskog posla. Dobar menadžer nije rezultat slučajnih okolnosti već je rezultat mnoštva lepih i tananih kombinacija ljudskih karakterisatika, profesionalnih veština i rigorozne logike planiranja, razumevanja procesa, aktivnosti i resursa. Ponajviše uspehu menadžera doprinosi dobar karakter, empatija i razumevanje, lepa reč, respekt i poštovanje za one sa kojima radi i kojima upravlja.
Reference:
- Mintzberg., H., (1973), Nature of Managerial Work; Mintzberg., H. (1975) The manager’s job: folklore and fact, HBR, July – August 49-61.
- Mintzberg., H., (2013), Managing. FT and Prentice Hall. London.
- Haden., J., (2019), Here’s How Google Knows in Less Than 5 Minutes if Someone Is a Great Leader, availabel at https://www.inc.com/jeff-haden/heres-how-google-knows-in-less-than-5-minutes-if-someone-is-a-great-leader.html?fbclid=IwAR0RhF9-Hg3NybvZlgCwiuEmMKuVEI1y-y40dmIWbWibwf9TsUfuabrazRg [Accessed: 23 April 2019]
Miodrag S. IVANOVIĆ
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.