- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Raskorak između te opšte stvarnosti u kojim posluju biznisi i tvrdnje iz nalsova da zadovoljni i sretni zaposleni čine osnovnu pretpostavku i prosperiteta uspešnopsti cini se kao nerešiv problem i izazov. Kako rešiti izazov?
Dupli standardi i aršini!
Uređena društva i ekonomije, primer Engleske, ponajšečće primenjuju dvostruku standard u oecnjivanju vrednosti i uloge zaposlenih. U prosperitetnim vremenim zaposleni su ‘osnov uspeha’ i ‘efektna i najvažnija vrednost’, u njih se ulaže preko stalnih i efektnih treninga i lični razvoj zaposlenih je mera najboljih kompnaija. Teška vremena,poput sadašnje krize, nameće druga pravila i aršine. Danas su zaposleni ‘trošak’ i ‘lepa šansa za smanjenje troškova’ u postupcima rekonstrukcije, reorganizacije i konsolidacije. Jednim imenom i efektnom rečju – downsizing – šalje se jednostavna poruka zaposlenim. Za njih to je opomena, novi izazov, gubitak posla i nesigurnost. Te dve krajnosti i opcije za različita vremena su realnost i neminovnost koncepta biznisa i obe strane: poslodavci i zaposleni se razumeju oko toga.
Stav i principi menadžmenta
Uz sve probleme sadašnje krize, vrhunsko pravilo jeste definisani princip iz nalsova – sretniji i zadovoljniji zaposleni su po pravilu vredniji, produktivniji i efikasniji. To pokazuju istraživanja koja su podržana mnogim teorijama motivacije, liderstva i teorijama upravljanja. Taj princip je vrhunska mera ponašanja svih dobrih lidera i mendžera i lidera, svih onih koji se bave ljudima, ocenom poslovanja, implementacijom kvaliteta standarda i ocenjivanjem dobrih firmi.
Šta da se radi?
Zadovoljstvo i sreća zaposlenih treba da bude osnovna poslovna politika dobrih komanija, dobrih menadžera i posebno, dobrih ljudi. U vezi s tim, počnite da o tome razmišljate, preduzimajte praktične korake – pitajte, razgovarajte, organizujte istraživanje i otkrijte šta zaposleni misle, šta kažu i koliko su zadovoljni s poslom, zaradom, tretmanom i koliko Vaša komanije vodi računa o njima. Pitajte ih i ohrabrite ih da kažu i da se izjasne tajno i u nepotpisanim upitnicima. To znaći, organizujte i sprovedite kratko i jednostvano istraživanje s 4 – 6 pitanja da biste dobili odgovor na osnovno pitanje – Jesu li Vam zaposleni zadovoljni i u kojoj meri?
Merenje i indikatori zadovoljstva
Osnovni indikatori zadovojstva zaposlenih može se meriti s nekoliko indikatora (pokazatelja). To su sledeći pokazatelji: (1) Zadovoljstvo zaposlenih ( Employee Satisfaction) koja se može utvrditu godišnjim ili šestomesečnim upitnikom. Zadovoljstvo preko 70 odsto je odlika lepo uređenih kompanija; (2) Odlazak i napuštanje komanije (Staff Turnover) je mera koja pokazuje koliko zaposlenih napušta i daje otkaz tokom godine u odnosu na ukupan broj zaposlenih. Pokazatelj koji je veće od 10 odsto je opomena da nešto nije u redu i to je znak za uzbunu i preispitivanje; (3) Odsustva s posla i bolovanja (Sickness Absence) je mera koliko ljudi izostaju s posla zbog bolesti, stresa, depresije ili muke da izdrže ponižavanja, težak rad i nerazumevanje; (4) Radno vreme (Working Hours) je mera dužine rada propisane zakonom i koliko poslodavci traže i očekuju da zaposleni rade i provedu na poslu – pogledajte, usporedite i proverite da li plaćate prekovremeni rad; (5) Kvalifikacije i veštine (Qualifications & Skills) – kako, na koji način i unapređujete kvalifikacije i znanje zaposlenih, imate li treninge za svakog zaposlenog i sve zaposlene u celini, jeste li i kada utvrdili da li zaposleni poseduju znanje i veštine za ono što od njih tražite i očekujete? Da li znaju, mogu i hoće da urade?; (6) Ravnopravnost i raznovrsnost (Equality & Diversity) pokazuje u kojoj meri dajete jednake šanse svim zaposlenim bez obzira na pol, godine, obrazovanje, nacionalnost i etičku pripadnost, religijsko ubeđenje, političku ubeđenost i seksualnu opredeljenost i stepen invaliditeta; (7) Trening i obrazovanje (Training) pokaztelj da vodite računa o konstantnom i kontinuiranom razvoju zaposlenih polazeći od njihovih individualnih i profesionalnih opredeljenja i interesa Vaše kompanije; i na kraju (8) Investiranje u ljude (Investors in People) je standard kvaliteta kojim se obezbedjue integralan i efiksan pristup u razvoju, odgoju i tretiranju zaposlenih. Taj standard danas u Engleskoj predsatvlja meru uspešnosti i kvaliteta najboljih kompanija, posebno u razvoju i politici kompnaije za HRM.
Ograničenja tranzitnih ekonomija i neuređenost država i društva nisu i ne treba da budu izgovor u zapostavljanu brige za zaposlene. To je mera ljudskosti, dobrog odgoja, etičkih i moralnih principa, s jedne i mera dobrih i uspesnih lidera i menadžera, s druge strane. Okvir mudre i racionlane politike za razvoj i poštovanje zaposlenih treba da bude podržana od strane presednika države, Vlade, političkih i poslovnih lidera i nacije u celini. Nažalsot, tu vrstu običnogi ljdskog i neophodnog poslovnog konzensusa nećemo imati u dogledno vreme. Stoga, činite i radite ono što možete i prenostite i razvijajte ideju da zadovoljni i sretni zaposleni doprinose uspešnosti i prosperitetu biznisa, zajednice i društva.
Miodrag S. IVANOVIC
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.