- Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
- Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
- Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024
Naslov današnjeg bloga su stihovi ili bolje rečeno lično definisani epitaf prerano prekinutog života mlade engleske pevačice Amy Winehouse kja je preminula u 27 godini, 23 jula 2011 u Londonu. Telo je pronađeno u 16.00 časova i već u 18.00 časova ne njenoj vikipedia stranici unet je datum smrti. Tekst je izmenjen i prebačen iz sadašnjeg u prošlo vreme. Potvrda vremena u kojem živimo koje je izgleda i doprinelo padu i tragičnom kraju mladog umetnika.Poput drugih i tragično preminulih maldih muzičara, kao što su: Brian Jones (1942-1969), Janis Joplin (1943-1970), Jimi Hendrix (1942-1970), Jim Morrison (1943-1971) i Kurt Cobain (1967-1994) ugasio se i njen život kao posledica spleta nesretnih i tragičnih okolnosti.
Uspeh i priznanja – početak lične drame
Uspeh je obezbeđen brzo i Amy Winehouse je nominovana za šest Gremi nagrada, od kojih osvaja pet, što je čini prvim muzičarem iz Britanije sa osvojenih pet nagrada, od kojih tri iz “velike četvorke”: za najboljeg novog umetnika, album godine i pesmu godine. Ubrzo osvaja Britaansku nagradu za najboljeg ženskog izvođača. Album “Back to Black” treći je na listi najprodavanijih albuma decenije u Velikoj Britaniji. Videti više,http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-14267184, ili na srpskom,http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1002726. Vrtoglav uspeh bio je početak kraja. Iznenadan uspeh tražio je potvrdu i novi uspeh. Svi su želeli da je vide i svi su je tražili. Taj pritisak nije mogla da izdrži, pored sve genijanosti i nadarenosti. Lična sumnja, depresija i velika očekivanja potražila su utočište u akloholu i drogi. Uspeh i status mlade zvezde koja postaje inspiracija za mnoštvo mladih i talentovanih umetnika neće joj doneti sreću i stabilnost. Naprotiv, kod nje proizvodi ličnu dramu i nespokojstvo, kod drugih, posebno muzičke industrije, velika očekivanje – nove albume i nove turneje.
Uspeh je doneo nespokojstvo i još veća očekivanja. Krhkost, osetljivost, nespremnost i teškoće suočavanja s teretom slave i javnog statusa zvezde doneli su nove izazove – interes štampe koja je vođena pikantnim detaljima – skandala, seksa, droge i razvoda. To je bio i početak kraja.
Ličnost, okruženje i standardi industrije – okvir tragedije
Lične osobine i karakter bili su prvi i izgleda osnovni preduslov kompletne tragedije – unutrašnje nespokojstvo, nestabilnost i nesigurnost, derpresija, i demoni crne strane ličnosti, posebno nezadovoljstvo samom sobom proizveli su nesigurnost, očaj i krhkost koja se branila prekomernom upotrebom alkohola i droge. Sledeći oslonac stabilnosti i uspeha, svake ličnosti, su oni najbliži – šira i uža porodica i prijatelji. Treći uslov je milje socijalnog življenja i standadi ponašanja mladih umetnika i gotovo kompletne genracije u kojem nekonvencionalnost, upotreba droge postaje stusni simbol i mera uspeha. Četvrti zahtev, konkurentnost i mašinerija muzičkeindustrije doprineli su i podigli standarde očekivanja u kojem je zarada i profit osnovna odrednica uspeha, posebno u anglo-saksonskom svetu. Peti, i možda najodgovorniji preduslov za uspeh i pad mladog muzičara su najbliži menadžerski tim koji je odgovoran za poslove snimanja, turneje, prezentaciju i promociju mladog umetnika.
Ukoliko je poremećen bilo koji od navedenih oslonaca teško se može očekivati lični uspeh, lično zadovoljstvo i snošljiva sreća. trajanje i stabilnost. U tim isprepletaanim osloncima uspeha svake individue mogu se naći ili naslutiti pukotine, razdori i nerazumevanja. Možda je to najbolje pokazao nedavno održani koncert u Beogradu. Organizatori gostovanja ove mlade pevačice odabrali su Beograd za njen povratak i novu turneju. Svako je podcenio Beograd u tom slučaju. Organizatori iz Engleske očekivali su da će u ’provincji’ sve da prođe. Organizatori iz Beograda verovali su profesionalcima sa Zapada i priželjkivalu su lepu i brzu zaradu. Beograd je reagovao žestoko i normalno za okolnosti našeg razumevanja uspešnih turneja I kocerata. Beogard nije mesto za razumevanje, opraštanje, empatiju i fino reagovanje. Rezultat je bio katastrofalan posebno za mladu pevačicu. Kasnije, tek po objavljivanju vesti, pogledao sam snimak te nesrećne i mlade žene potpuno izgubljene i očajne. Na perfektno uređenoj sceni sa blistavim svetlima i savršeno uvežbanim bendom, mlada pevačica je predstavljala potpuno oličenje izgubljene osobe. Pogledajte snimak koji je postavljen na You tube:http://www.youtube.com/watch?v=G43DnaU9qPM.
Izgleda šokantno da oni koji su bili zaduženi da brinu za uspeh i stabilnost zvezde nisu obezbedili bilo koji fino ukomponovani mehanizam zaštite, kao što je kombinovano gostovanje, play back, lepo i jednostavno obraćanje publici, … bilo šta? Ništa. Taj kocert je u potpunosti razgolitio dramu i tragični kraj mlade pevačice.
Pouka i umešnost ponašanja
U ovom slučaju i u slučaju mnogih mladih i nadarenih ljudi obično se ne poklonimo pažnja odgoju i negovanju ličnosti u kojoj će se prepoznati jake i slabe strane ličnosti i posebno i u vezi s tim, odgovarajuća strategija ponašanja. Ukoliko stvari idu dobro i pozitivno, onda svi uživamo u plodovima i uspehu, pokušavajući da deo tog uspeha pripšemo i nama, posebno to čine svi oni koji se nalaze u gore definisana, četiri oslonca uspeha svake ličnosti. Pouka za sve nas jeste da pokušamo da prepoznamo te lične zamke nesporazuma, krhkost karaktera, stres i depresije, nesreću i nezadovoljstva onih s kojim radimo i živimo.
Pouka iz ove jedinstvene i tužne priče jeste opomena da o ljudima i prijateljima koje srećemo više vodimo računa. Verovatno je to i razlog zbog čega se u novije vreme sve više poklanja pažnja negovanju ličnih sposobnsti da upravljanju sobom, posebno u delikatnim i komplikovanim situacijama. U isto vreme, to je i najviši ideal etičkog i moralnog ponašanja čoveka – da čini dobro i da doprinosi ličnoj sreći onih koje volimo, onih koji žive pokraj nas i onih s kojim radimo.
Miodrag S IVANOVIC
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.